آشنایی با امکانات و اصطلاحات و انواع خدمات هتل های جهان

 

حتما برای شما هم پیش آمده که در تماس با یک هتل، ایرلاین و یا آژانس مسافرتی با اصطلاحات و علامت های اختصاری درباره نوع اتاق، مدل تخت ها، سرویس  های ویژه اتاق و اصطلاحات ویژه گروه های سنی روبرو شده باشید. اطلاع از معنای این اطلاحات، یکی از دانستنی هایی است که هر گردشگر حرفه ای در سفر به هر کشوری باید از آن آگاهی داشته باشد. بنابراین، تیم چارتر123 تصمیم گرفت اطلاعات اصلی و عمومی موردنیاز شما در این موارد در اختیارتان قرار دهد...

 


( R . O ) = اتاق بدون غذا 
Room only :
 به طور معمول در سفرهایی که با آژانس های گردشگری می‌روید , با R . O مواجه نخواهید شد زیرا امروز تقریباً کلیه هتل ها حداقل یک وعده صبحانه را سرو می نمایند . این دسته از هتل هابیشتر در آمریکا یافت می‌شوند . 


( B . B ) = اتاق + یک وعده صبحانه 
Bed & Breakfast :
 بیشتر هتل ها , یک وعده صبحانه به مهمانان خویش ارائه می دهند که هزینه صبحانه بر روی هزینه رزرو اتاق محاسبه و دریافت شده و برای صرف صبحانه , مبلغ جداگانه ای پرداختنمی‌کنید . اما امکان دارد در بعضی رستوران های هتل , بوفه ای برای فروش بعضی اقلام خاص وجود داشته باشد ( مثلاً آبمیوه های طبیعی ) که چنانچه کسی خواست , می‌تواند آن را جدا بخرد امااستفاده از منوی رستوران ها رایگان است . در بیشتر هتل ها , صبحانه به طور سلف سرویس است و شما می‌توانید از انواع غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم به دلخواه خویش و بدون محدودیت صرفنمائید البته حق بیرون بردن غذا از رستوران را نخواهید داشت . 


( H . B ) : اتاق + صبحانه + یکی از دو وعده ناهار یا شام 
Half Board : در این هتل ها , شما صبحانه را دارید و علاوه بر آن , یا ناهار و یا شام هم بدون هزینه جدا سرو می شود . دقت داشته باشید که انتخاب ناهار یا شام , با شما نیست بلکه خود هتلانتخاب می نماید که ناهار خواهد داد یا شام . این شرایط در شهرهای متفاوت بر پایه ی عرف و عادت هتل ها مختلف است . مثلاً در دوبی , هتل های H . B ترجیح می‌دهند فرمول ( صبحانه + ناهار ) را اجرانمایند اما در هتل های سواحل مدیترانه در ترکیه , بیشتر از فرمول ( صبحانه + شام ) استفاده می نمایند . به این ترتیب , پیشین از رزرو هتل , این را بپرسید که منظور از H . B وعده ناهار است یا شام؟ 


( F . B ) : اتاق+صبحانه+ناهار+شام 
Full Board :
 کاملاً معلوم است که کلیه وعده های غذایی و نوشیدنی های همراه غذا را دارد . 


( ALL ) = اتاق+صبحانه+ناهار+شام+نوشیدنی ها و دسرهای رایگان از صبح تا شب 
ALL Inclusive :
 این هتل ها , اکثر اوقات امکانات تفریحی خوبی دارند به گونه ای که بسیاری از مسافران , روزهایی از مسافرت را صرفاً درهتل می‌گذرانند و از امکانات آن نظیر استخر , پارک آبی ,ساحل اختصاصی , باشگاه بدنسازی و . . . استفاده می نمایند .همچنین می‌توانند علاوه بر سه وعده اصلی , هر وقت میلشان کشید , از میان وعده هایی نظیر کیک , شیرینی , چای , قهوه و . . . به طور رایگان استفادهنمایند . ولی منظور از رایگان این است که تمام این هزینه ها هنگام رزرو هتل , محاسبه شده و به صورت جدا پولی از شما گرفته نمی‌شود . سرو میان وعده ها و نوشیدنی ها در هتل های ALL در زمان تعیین شده ای از شب تمام می شود.


( U . ALL ) = اتاق+صبحانه+ناهار+شام+میان وعده ها و نوشیدنی های مجانی به صورت 24 ساعته 
Ultra All Inclusive : این هتل ها , حداکثر میهمان نوازی را دارا‌هستند و مثل هتل های ALL می‌باشند با این تفاوت که میان وعده و نوشیدنی در هتل های U . ALL به صورت 24 ساعته ارائه می شود .بعضی از این هتل ها , امکانات و تسهیلاتی نظیر کوپن ماساژ رایگان هم به میهمانان خویش ( به هر نفر یا به هر اتاق ) ارائه می دهند . 

نکته مهمی که مسافران بایستی به آن توجه داشته باشند این است که بعضی هتل های U . ALL در فصل های غیر پیک که مسافرانشان کم است , خدمات 24 ساعته ارائه نمی دهند . مثلا امکان دارد بعضی هتل های U . ALL ترکیه در اول بهار که هوا در‌این کشور مثل ایران است و تعداد گردشگر هایش نظیر فصل تابستان فراوان نیست , خدمات U . ALL ارائه ندهند . به این ترتیب , چنانچه U . ALLمی‌خواهید , حتماً با هتل تماس حاصل نمایید و از ارائه خدمات آن مطمئن گردید . 


اصطلاحات مرتبط با انواع اتاق ها در هتل 


اتاق یک نفره : اتاق یک نفره Single نامیده می شود . دارای یک تخت بوده و اختصاراً با نماد SGL نشان داده می شود . 


اتاق دو نفره : اتاق دو نفره Double یا Twin نامیده می شود . Double یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و Twin اتاقی است که دو تخت جدا از هم دارد و اختصاراً با نماد DBL نشان داده می شود . 


اتاق سه نفره : اتاق سه نفره Triple نامیده می شود , دارای 3 تخت تک نفره و یا این که یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده هست و اختصاراً با نماد TPL نشان داده می شود . 

سوئیت ( Suite ) : به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است , در برخی از هتل ها قسمت پذیرایی در زیر و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمامقراردارد ( دوبلکس) اما می توان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک هم دایر نمود . 


آپارتمان ( Apartment ) : عبارت است ازیک هال و پذیرایی با یک , دو و یا سه اتاق خواب که هر یک دارای دو تخت است . چنانچه که دواتاقه باشد , معمولاً یک اتاق ( Double ) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر Twin , دو تخت یک نفره خواهد داشت . هر آپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک . معمولاً در قسمت پذیرایی به تعدادکافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد . 

استودیو ( Studio ) : اتاقی است با مبلمان تاشو برای دو کاربرد پذیرایی و خواب، به این معنا که در طول روز اتاق پذیرایی است و شب ها، با تغییر کاربری مبلمان به تختخواب، تبدیل به اتاق خواب می شود. مبلمان این گونه اتاق ها به صورتی طراحی و ساخته می شوند که بتوان کالاهای خواب مانند بالش و پتو را داخل آنها قرار داد.

اتاق های استودیو حمام نیز دارند و ممکن است آشپزخانه کوچکی هم داشته باشند.


کانِکتِد روم ‏(Connected Room)‏ : دو اتاق تو درتو را می‌گویند ، یعنی دو اتاق جدا از هم که توسط یک درب در وسط به هم متصل اند . هر کدام از این دو اتاق به تنهایی کامل اند , حماممستقل دارند و درِ ورودیشان هم مستقل به راهرو طبقه باز می شود و حسن آن برای مثال برای یک خانواده چهار نفره این است که بچه ها در یک اتاق و پدر و مادر در اتاق دیگر اقامت دارند و در عین حال در کنار یکدیگرند و می‌توانند از درب وسط و بدون عبور از راهرو با هم در ارتباط باشند . 


کابانا ‏(Cabana)‏ : اتاقی است هم کف , که پنجره آن به محوطه ای باز می شود که متصل به استخر شناست . ساکن چنین اتاقی می ‏تواند برای تعویض لباس از اتاق اختصاصی خویش استفاده کند . ‏ 


فیستا سوئیت‎ :(Fiesta Suite) ‎این مدل سوئیت ها معمولاً در هتل هائی قرار دارند که دارای تالار عروسی است و بعد از پایان ‏مجلس عروسی , برای استراحت و خواب دراختیار عروس و داماد قرار می‌گیرد . معمولاًهزینه های این سوئیت قبلاً بخشی از هزینه ‏های مجلس عروسی منظور شده و حساب جداگانه ای ندارد‎ . ‎ 

 

 

در کنار اتاق های مطرح شده در بالا، ‌انواع مختلف دیگری از اتاق ها با معیارهای مختلفی نظیر کاربرد، چشم انداز، متراژ و ... نام گذاری شده اند که اسامی مهمترین آنها را در زیر مطالعه می کنیم:

بنگلو | Bungalow

اتاق های دور | Remote Function

اتاق با بالکن | Balcony Room

اتاق با استخر خصوصی | Room With Private Pool

اتاق ضیافت | Banquet Room

اتاق خانواده | Family Room

واحد های فامیلی | Family Units

اتاق معمولی با حمام | Room With Bath

اتاق با چشم انداز جنگل | Woods View Room

اتاق معمولی بدون حمام | Room Without Bath

اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی | Parlor

سوئیت اداری | Office Suite

سوئیت کنفرانس | Conference Suite

سوئیت کوچک | Mini Suite

سوئیت معمولی | Junior Suite

سوئیت دو لوکس | Deluxe Suite

سوئیت دوبلکس | Doublex Suite

سوئیت مسافرین مهم | Vip Suite

سوئت مجلل | Imperial Suite

سوئت محصور | Pent house Suite

سوئیت ماه عسل (برای اقامت ) | Dolcevita Suite

سوئیت یک نفره | Single Suite 

 

در اینجا ضروری است با تخت ‏اضافه و تخت کودک بیشتر آشنا شوید : ‏ 


اکسترا بد‎ Extra Bed ‎ـ تختخواب تاشو 
چون تعداد افراد بعضى از خانواده ها زیاد و بیشتراز تعداد تختخوابهاى اتاق است , ناچار استفاده از تخت اضافى ناگزیر خواهد بود ‏‏ . تختخوابهاى اضافى را اکسترابد مى نامند . این تختها در طبقات هتل وجود دارد و براساس فرمى که رسپشن به خانه دارى مى ‏دهد , دراختیار اتاقها گذاشته مى شود . این تختها از نوع تاشو مى باشند و علت اینکه بایستى طى صادر شدن فرمى تحویل شود این ‏است که بابت تخت اضافى , وجه اضافى از مسافر دریافت مى شود که به حساب اتاق منظور مى گردد . از این فرم نسخه اى هم ‏به کشیر ( صندوق ) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود‎ 
. ‎ 


تختخواب کودک 
مسافرینى که کودک همراه مى آورند , معمولاً نیاز به تختخواب کودک دارند , چون تختخواب هاى مسافرین براى کودک مناسب نیست و ‏احتمال دارد کودک از روى تختهاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمین بیافتد . این گونه تخت ها نیز طى فرمى که قبلاً اشاره شد ‏به اتاق , اضافه مى شود و وجه اضافى هم به حساب منظور مى گردد . تختخواب کودک , رو تشکى مشمع هم دارد که مانع از ‏رسیدن رطوبت از کودک به تشک مى شود . 

 

انواع دیگر تخت ها در هتل


تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت  |  ‎ Bed- parlor

کاناپه تبدیل به تخت  |  ‎ Bed-Studio=Convertible Sofa 


کاناپه تبدیل به تخت خواب | ‎ Convertible Couch 

مبل تخت خواب شو | ‎ Sleeping Couch 

تخت دیوارى  |  ‎ Folding-up bed 

تخت تاشو  |   ‎ Roll-A-Way-Bed 

یک تخت یکنفره  |  ‎ Single 

دو تخت جداى تکنفره | ‎ Twin 

یک تخت دونفره | ‎ Double 

یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره  | ‎ Twin Double 

تخت دونفره بزرگ | ‎ Queen Size 

تخت بزرگ | ‎ King Size 

تخت دوبل دوبله | ‎ Double- Double Bed 

تخت با تشک آبى | ‎ Water Bed 

تخت دو طبقه |  ‏Bunk Beds

 

اصطلاحات مرتبط با سن مسافر‎ ‎ 


بزرگسال Adult )‎) : به اشخاص بیشتراز 12 سال اطلاق می‌شود و با نماد اختصاری‎ ADL ‎نشان داده می شود‎ . ‎ 

اطفال (Child)  دوتا شش سال‎ : ‎کودکانی می‌باشند که معمولاً در هتل ها به آن‌ها تخت 
تعلق نمی گیرد و با علامت اختصاری‎ CHD2-6 ‎نشان داده می شود‎ .‎ 


اطفال (Child)  شش تا دوازده سال‎ : ‎کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت ازنوع سفری تعلق می گیرد و با علامت ‏اختصاری‎ CHD6-12 ‎نشان داده می شود‎.

نوزاد ‏Infant‏: به کودکان زیر دوسال گفته می شود که معمولاً در هتل ها به آنها تخت  تعلق نمی گیرد و با علامت ‏اختصاری ‏INF‏ نشان داده می شود .‏

 

‏ 
 
خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.