آشنایی با شهر استانبول و تاریخچه آن

شهر استانبول با داشتن قدمتی طولانی توانسته است یکی از معروف ترین و جذاب ترین شهرهای توریستی و دیدنی در جهان شناخته شود. امروزه بسیاری از گردشگران بازدید از این منطقه را در اولویت ها خود قرار می دهند که این نشان دهنده اهمیت این شهر در میان سرزمین های مختلف جهان می باشد شهر تاریخی استانبول با بافت قدیمی و مدرن خود از زیباترین دیدنی های آسیا به شمار می رود. با جاذبه های دیدنی استانبول آشنا بشید.

 

آشنایی با شهر استانبول

استانبول شهری با قدمت و تاریخچه ای بسیار دور و دراز می باشد که با نام قدیمی قسطنطنیه در جهان شناخته شده است این شهر با داشتن جاذبه های تفریحی و تاریخی بیشماری در دل خود توانسته است به عنوان اولین مناطق توریستی در کشور ترکیه شناخته شود. به گونه ای می توان گفت شهر استانبول به عنوان مساجد زیبای عثمانی، تاریخی، مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور معروف بوده و با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی که دارد توانسته است در مدت زمان بسیار کوتاهی به پیشرفت های چشمگیری دست یابد. این شهر با توجه به مساحتی که دارد بزرگترین شهر ترکیه بوده و به عنوان پنجمین شهر بزرگ در جهان شناخته شده است مساحت استانبول حدود 1831 کیلومتر مربع بوده و مساحت استان استانبول 6220 کیلومتر مربع می باشد.

بخش قدیمی این شهر بر روی هفت تپه ساخته شده است که بلندترین تپه آن، کاملیا نام دارد که ارتفاعش از سطح دریا 267 متر می باشد. استانبول از نظر منطقه ای به سه بخش شبه جزیره تاریخی که شامل فاتیح و امینونو، بخش تاریخی بی اوغلو و بشیکتاش و منطقه اسکودار و کادیکوی تشکیل شده است. قرار گرفتن این شهر تاریخی در کنار باریک ترین تنگه جهان که به تنگه بسفروس معروف می باشد و دارای 30 کیلومتر عرض و 700 متر طول می باشد از مهمترین دلایل پیشرفت این منطقه بوده است.

جمعیت شهر زیبای استانبول

براساس آمارگیری های سال های اخیر جمعیت شهر زیبای استانبول به چهارده میلیون و سی هزار نفر می رسد که حدود 65 درصد جمعیت این تعداد در بخش اروپایی و 35 درصد آن در بخش آسیایی شهر سکونت دارند. جمعیت این شهر در 40  سال اخیر حدود پنج برابر افزایش یافته است و با توجه به مهاجرت های افراد بسیاری از قاره های دیگر سبب تغییر موقعیت تاریخی، اقتصادی و اجتماعی این منطقه شده است. و در حال حاضر نیز با توجه به افزایش تعداد مهاجرین به این شهر تاریخی روز به روز شاهد افزایش جمعیت استانبول و حومه آن می باشیم. گردشگران و مسافران بسیاری سالانه به قصد اخذ اقامت دائمی به این شهر مسافرت می کنند که در این میان می توان شهروندان ایرانی را از پرتقاضاترین افراد برای دریافت ملیت این کشور دانست. با توجه به جمعیت این شهر در مقایسه با جمعیت شهر تهران می توان گفت شهر استانبول پرجمعیت تر می باشد با توجه به سرشماری های اخیر تعداد جمعیت تهران به 10 میلیون رسیده است که دلیل این کم جمعیت بودن حومه نشین شدن مردم این منطقه می باشد. 

موقعیت جغرافیایی استانبول

شهر استانبول در شمال غربی منطقه مرمر و ساحل زیبا و درخشان واقع شده است با توجه به این که تنگه بسفر سبب جدایی دو قاره آسیا و اروپا می باشد توانسته منطقه مرمر را به به دریای سیاه متصل کند. همانطور که در بخش های ابتدایی نیز ذکر کردیم این شهر به بخش مختلفی تقسیم شده است که بخش سواحل شمالی شاخ طلایی را در برگرفته که به عنوان منطقه باستانی با بافت قدیمی و کهن استانبول شناخته می شود در حالی که منطقه اوسکودار به داشتن یک سوم جمعیت شهر از لوکس ترین و مدرن ترین بخش های شهر استانبول بوده و جذاب ترین و معروف ترین مراکز خرید استانبول را در خود جای داده است. گردشگران و مسافرانی که به قصد بازدید از این شهر به ترکیه سفر می کنند اغلب منطقه اسکودار را برای بازدید در اولویت های خود قرار می دهند.

تاریخچه شهر معروف استانبول

قسطنطنیه یا همان استانبول فعلی که در دوران تسلط رومیان بر این منطقه به نام قسطنطنیه شناخته می شد که به افتخار قیصر روم به این اسم نامگذاری شد و پس از گذشت مدت ها در زمان سلجوقیان به استنبل و سپس به استانبول معروف شد. این شهر تاریخی در زمان پادشاهی رومیان پایتخت روم شرقی بود و از این طریق توانست احاطه کاملی بر کشورهای سوریه، فلسطین و لبنان داشته و آنها را در سیطره خود قرار دهد. در حالت کلی می توان تاریخ این شهر کهن را به چند دسته تقسیم کرد که با تسلط یونانیان، ایرانیان، رومیان و عثمانی ها در دوران های مختلف تاریخی کهن و بسیار جالب را در خود دیده و در نهایت در دست دولت امروزی جمهوری ترکیه عصری جدید به خود می بیند.

آب و هوای شهر استانبول

مجاورت شهر استانبول با دریای مرمره و سواحل رویایی و بی نظیرش سبب شده است این شهر با شرایط اقلیمی منحصر به فردی برخوردار شود و اگر بخواهیم آب و هوای استانبول را برای شما معرفی کنیم باید گفت دارای آب و هوای گرمسیری و اقیانوسی بوده و از تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد و پربارشی برخوردار می باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی استانبول که دارا است از شهرهای بادخیز بوده و میزان وزش باد 17 کیلومتر در ساعت می باشد. از جالب ترین نکاتی که در این مورد می توان بیان کرد این است که میزان بارش به صورت تقریبی 870 میلی متر بوده که با توجه به آن زمستان های شهر استانبول به مرطوب ترین فصل سال معروف می باشد و تابستان های خشک ترین ایام سال بوده و دلیل این امر عدم بارش در این فصل می باشد.

زبان و مذهب مردم استانبول

اغلب مردم شهر استانبول ترک بوده و این امر سبب شده است که دین اسلام در نقش بسیار پررنگ در میان اعتقاد و ادیان جمعیت استانبول مشاهده گردد. به گونه ای می توان گفت اکثر مردم این شهر مسلمان بوده و تنها بخشی بسیار جزئی از این جمعیت دارای دین مسیحیت و یهود و شاخه های آنها می باشند. از جمله نکات جالبی که در این خصوص می توان ذکر کرد در سال 192 میلادی دولت ترکیه با اعلام قانونی مبنی بر این که دین اسلام، دین رسمی کشور می باشد مردم نیز به تابعیت از این قانون به دین اسلام روی آورند تا زمانی که در سال 1928 دین از سیاست جدا گشته و ترکیه نیز جزء کشورهای لائیک واقع شد و از آن زمان هر فردی با خواست خود توانست به دین محبوب خود بپیوندند. اما با این حال ما شاهد 98 درصد مسلمانان شهر استانبول می باشیم که تنها 2 درصد دیگر از ادیان دیگر تشکیل می شود و اغلب جمعیت این شهر پیروان اهل تسنن بوده و بزرگترین گروه در میان آنها به حنفی شناخته می شوند.   


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.